Woda

Woda Demineralizowana - co to jest?


Woda demineralizowana to woda, z której usunięto większość a często niemal wszystkie rozpuszczone minerały i sole takie jak jony wapnia, magnezu, sodu, chlorków, siarczanów i innych.
Proces demineralizacji odbywa się zwykle za pomocą metod takich jak wymiana jonowa na złożach jonitowych (DI), destylacja, odwrócona osmoza lub elektrodejonizacja.
Woda demineralizowana dzięki swoim właściwością ma szeroki wachlarz zastosowań i jest wykorzystywana w laboratoriach, farmacji, przemyśle, akwarystyce, motoryzacji i wszędzie tam gdzie czysta woda bez zanieczyszczeń jest wymagana.



Co charakteryzuje wodę demineralizowaną?


Niska zawartość minerałów i jonów takich jak wapń (Ca²⁺), magnez (Mg²⁺), sód (Na⁺), chlorki (Cl⁻) i siarczany (SO₄²⁻). Proces demineralizacji usuwa te i inne rozpuszczone w substancje mineralne.


Przewodność elektryczna: z powodu niskiej zawartości jonów, woda demineralizowana na niską przewodność elektryczną właściwą; poniżej 10 µS/cm ( mikro-simensów na centymetr) co jest czystości, z założenia im niższa przewodność właściwa tym lepsza jakość wody.


PH: woda demineralizowana ma pH zbliżone do 7, choć może odbiegać od neutralnego, ponieważ jest bardzo wrażliwa na absorbcję dwutlenku węgla z powietrza, co może prowadzić do lekkiego zakwaszenia (powinna się mieścić w przedziale pH 5,5-7)


Brak smaku, zapachu i barwy: ze względu na brak rozpuszczonych substancji mineralnych woda demineralizowana jest całkowicie bezwonna, bezsmakowa i bezbarwna. 


Czystość mikrobiologiczna: Proces demineralizacji usuwa większość zanieczyszczeń chemicznych, ale niekoniecznie wszystkie mikroorganizmy, dlatego trzeba pamiętać , że woda demineralizowana nie jest automatycznie sterylna i może wymagać dalszej obróbki , jeśli sterylność jets wymagana. 


Korozja: z powodu braku jonów, woda demi może być bardziej agresywna i prowadzić do korozji metali, szczególnie tych bardziej reaktywnych. 



Proces Demineralizacji 

 
Demineralizacja na złożach jonitowych (tę metodę wykorzystujemy w naszej produkcji) to proces usuwania jonów z wody lub innych roztworów za pomocą specjalnych żywic jonowymiennych. W tym procesie wymienia się jony obecne w wodzie (takie jak kationy wapnia, magnezu, sodu czy aniony chlorkowe, siarczanowe) na jony pożądane które nie wpływają negatywnie na jakość wody (zazwyczaj są to jony wodorowe H⁺ i wodorotlenowe OH⁻). 


Demineralizacja na złożach jonitowych zwykle odbywa się w dwóch etapach:
- wymiana kationów - woda przepuszczana jest przez złoża kationowe, gdzie kationy w roztworze (takie jak  Ca²⁺, Mg²⁺, Na⁺) są wymieniane na jony H
- wymiana anionów - woda następnie trafia na złoże anionitowe, gdzie aniony ( takie jak  Cl⁻, SO₄²⁻) są wymieniane na jony OH



Zastosowanie wody demineralizowanej: